Навіщо використовують гас?

20.08.2024

Використовувати нафту як паливо для олійних освітлювальних ламп почали в Персії в IX столітті, а першу безпечну гасову лампу придумали, почали використовувати та популяризувати її застосування, львів’яни І. Лукасевич та Я. Зех у 1853 р. Вже на початку XX століття у побуті на керосинках почали готувати їжу, і в цей же час у Японії з’явилися перші автономні обігрівачі приміщень, що працюють на керосині.

Лише кілька років тому сфери застосування гасу в побуті в Україні, як правило, обмежувалися розведенням фарб та оліф, виведенням плям з тканин та нетканих матеріалів, знежиренням поверхонь, очищенням від іржі, промиванням металевих деталей. В умовах повсюдної електрифікації та газифікації керосин рідко використовували для освітлення, приготування їжі та опалення.

Що таке керосин

Для багатьох сьогодні слово “гас”(“Керосин”) знайоме, але не всі знають, що він собою представляє. Гас – це прозора або трохи жовтувата масляниста рідина, з характерним різким запахом. Виробляють її на НПЗ за допомогою перегонки, ректифікації чи вторинної переробки нафти-сирцю. Вона може з’єднуватися з нафтовими розчинниками, але не поєднується з водою.

В одній молекулі керосину, залежно від його сорту (авіаційний, технічний, сульфований, освітлювальний) є від 9 до 16 атомів вуглецю. Пари цієї речовини токсичні, але клас токсичної небезпеки у очищеного гасу при цьому найменший: IV.

Керосин є горючою рідиною. Точні показники також залежать від складу. Температура закипання коливається від 110°C до 320°С. Температура спалаху гасової пари: від 37°C до 65°C. Самозаймання відбувається під час нагрівання до 220°C. Замерзає керосин за мінус 40-47°C.

Керосин: застосування в побуті

Гас як альтернативне джерело освітлення і тепла

Сьогодні знайти якісні прилади аварійного освітлення за свої гроші практично нереально. Магазини переповнені китайськими підробками та другосортним контрафактом, вартість яких виставлена як на товари класу Люкс. Гасові освітлювальні лампи, примуси та обігрівачі – прості та довговічні пристрої, які, за умови регулярної профілактики, прослужать вам вічно, і завжди знадобляться в екстремальній ситуації.

Ставити дизельні електрогенератори на балконах багатоповерхових будинків категорично заборонено, навіть якщо вони не засклені. Мінімальна відстань від стіни будівель до таких приладів, що генерують електрику: 3-6 м. А ось використовувати замість електрогенераторів освітлювальні та обігрівальні керосинові прилади – це зручно та вигідно. Вони не вимагають особливих умов встановлення, працюють без шуму, доступні за ціною та економічні.

Приточно-витяжна вентиляція, що справно працює, і вікно, поставлене в режим провітрювання, – достатні умови для безпечної для здоров’я експлуатації гасової освітлювальної лампи в житловому приміщенні. Так, електроенергії вони не дадуть, але затишне світло живого вогника у кімнаті буде. При цьому не потрібно купувати батареї або щомісяця платити гроші за безкінечні заряджання акумуляторів.

До речі, поставлені в кутах кімнати 4 гасові лампи не тільки дадуть освітлення, з таким же сумарним світловим потоком як від лампочки розжарювання 100 Вт, але й нагріватимуть повітря приблизно як 4-х секційний масляний обігрівач потужністю 500 Вт, що працює в економному режимі.

Альтернативне опалення

Для обігріву квартири, на час планованого відключення світла в зимовий період, краще придбати керосиновий обігрівач. Сучасні різновиди моделей гасових обігрівачів: рефлекторні та конвекторні – безпечні, економічні, зручні у використанні, легко пересуваються (переносяться, перевозяться). Вони тихо працюють, оснащені системою автоматичного контролю полум’я та мають пожежобезпечну функцію “Захист при перекиданні”.

Елегантні опалювальні прилади в стилі HiTec стануть прикрасою і без проблем впишуться в будь-який інтер’єр. Залежно від класу, вони можуть включатися та вимикатися відповідно до запрограмованого розкладу на кілька днів (запалювати та гасити полум’я горіння) та/або забезпечувати розумний клімат-контроль житлового приміщення – залежно від поточної температури навколишнього середовища, що самостійно вимірюється, керувати подачею палива, підтримуючи задану температуру повітря.

Потужність інноваційних конвекторних гасових обігрівачів досягає 7 кВт/год. З їхньою допомогою можна опалювати не тільки кімнату в квартирі, але й майстерню, торговий намет, кіоск, а також місце на ринку та інші точки на відкритому повітрі, без протягів. Показники економічності роботи у різних моделей різні, але в середньому однієї зарядки 5-літрового паливного бака вистачає для безперервного обігріву приміщення 35-50 м2 (висота стель до 3 м) на 60 годин.

Заміна природного газу на гас

В українських багатоповерхівках з електроплитами сьогодні однозначно потрібні примуси (керогази), на яких можна приготувати чи розігріти їжу, заварити каву чи чай. Можна купити газовий похідний пальник, але навіщо купувати 2 види палива, якщо можна обійтися одним. Керосин і пітьму прожене, і нагодує, і зігріє.

Крім гасових освітлювальних ламп, примусів, пальників і плиток, у продажу є автономні інфрачервоні обігрівачі повітря для приміщень 15-20 м2, що працюють на керосині, і універсальні гасові прилади 2 в 1 і 3 в 1: поверхня для приготування їжі + інфрачервоний обігрівач. При використанні гасу в приміщенні необхідно не забувати, що цей продукт є вогненебезпечним, і при його використанні потрібно дотримуватися всіх правил безпеки.

Де використовують керосін: непобутове застосування

На початку 20 століття, внаслідок широкого поширення двигунів внутрішнього згоряння та електричного освітлення, керосин перестав бути домінуючим нафтопродуктом на світовому ринку. Але з 1950-х років очищений гас, завдяки своїм експлуатаційним якостям та властивостям, знайшов нове застосування, ставши кращим видом палива для літаків, вертольотів та ракет.

Сучасне застосування керосину включає багато галузей промисловості. Його можна використовувати як паливо та пального для двигунів, котелень та інших енергетичних установок. Він застосовується як розчинник, необхідний як компонент процесів збагачення корисних копалин і є сировиною для інших нафтопродуктів.

Для чого потрібен гас

Сфери застосування керосину Призначення керосину
Авіація Авіапаливо.
Ракетобудівництво Паливо для ракет.
Хімічна промисловість Сировина, компонент, розчинник та реагент для виробництва пластмас, мастильних матеріалів, лаків, фарб, клею.
Нафтохімічна промисловість Сировина для вуглеводнів методом піролізу, присадка у дизель.
Промисловість Розчинник, розріджувач, знежирювач, очисник від іржі, рідина для промивання, мастильний матеріал, холодоагент, розм’якшувач шкіри.
Енергетика Паливо для газотурбінних двигунів та генераторів.
Сільське господарство Інсектицид для обробки рослин та обкурювання вуликів, для екстрагування олії з насіння та макухи.
Кустарне виробництво Пальне для випалювання скла та кераміки, паяння та емалювання ювелірних виробів.
Санітарна медицина Компонент складів дезінфекторів, інсектицидів для боротьби з тарганами, мухами, комарами.

Горючість та інші характеристики гасу роблять оптимальним його застосування для використання в апаратах для різання металів.

Для тих, хто розуміє, і кому цікаві технічні характеристики та властивості керосину, які виробляє та продає ТД ХІМЕКО (Україна):

  • щільність при 20 ° С – 0,805 см3:
  • температура:
    • кипіння – 160-245 ° С;
    • спалаху – 40 ° С;
    • застигання – -47 ° С;
  • частка вмісту сірки – ≤0,004%;
  • висота полум’я, що не коптить – 20-25 мм;
  • термін придатності – 3 роки.

Якість керосину від ТД ХІМЕКО відповідає ТУ У 20.5-39323350-001:2020.