Акрилова фарба (акрил) – це швидковисихаюча фарба без запаху, виготовлена з пігменту, суспендованого в полімерній акриловій емульсії, сполучних речовин і інших добавок. Ці добавки можуть включати пластифікатори, силіконові олії, піногасники, стабілізатори, металеві мила. Більшість акрилів мають водяну основу, але після висихання вони стають водостійкими.
Акрили доступні в широкій гамі кольорів, включаючи непрозорі та прозорі кольори, і їх можна використовувати на різних поверхнях. Вони швидко сохнуть. Але доки цього не сталося, легко змиваються звичайною водою (при необхідності з милом). Після висихання акрилова емульсія утворює міцну плівку, стійку до розтріскування та вицвітання.
Акрили є фаворитами серед художників усіх рівнів. Вони є універсальним засобом для малювання на паперових основах, ґрунтовці, полотні, тканині, дереві. Окрім живопису, декупажу, світу рукоділля, арт-терапії, манікюру/педикюру та боді-арту, акрили – фарба №1 для інтер’єрів (стін та стелі), стріт-арту, перефарбування автомобілів та аерографії. Користуються попитом і полімерні акрилові емульсії для зовнішніх будівельних робіт.
Популярність цього виду фарби пояснює те, що питання: Чим розвести акрилові фарби та Чим розчинити засохлу акрилову фарбу – займають перші позиції у пошуковому рядку всіх інтернет-браузерів. Цікавлять відповіді? Даємо роз’яснення.
Чи потрібно розводити акрилові фарби?
Так, це не лише необхідно, а й відкриває нові можливості для творчості. Причини для того, щоб розводити або розбавляти акрили – це:
Зміна консистенції. Акрилові емульсії спочатку досить густі. Правильне розбавлення водою або спеціальним розчинником робить їх рідкішими, що дозволяє:
- легко та рівномірно наносити їх на різні поверхні – папір, полотно, текстиль, дерево, пластик, метал;
- створювати різні ефекти – від акварельних заливок до пастозних мазків.
Використання конкретної техніки малювання. Для різних технік малювання потрібна різна консистенція фарби:
- рідка – ефект акварелі, заливання, дрібне лесування;
- середня – промальовування деталей, створення фактур, робота з трафаретами;
- густа – пастозні мазки, створення об’ємних елементів, декорування.
Зміна часу висихання. Розведення акрилових емульсій водою підвищує час їх висихання. Це може бути корисно, якщо потрібно:
- зробити плавні градієнтні переходи між кольорами;
- працювати у мокрій техніці по-сирому;
- створити ефект розмиття;
- для флюїд-арту або ебру.
Якщо цю фарбу використовують для фарбування стін та/або стелі, розведення дозволяє заощаджувати її витрати.
Чим розбавити акрилову фарбу?
Ми поставили запитання, чим розбавити акрилову фарбу, кільком фахівцям, і отримали практично однакові відповіді. Акрили найчастіше розбавляють водою. Але якщо потрібно зберегти початкову свіжість кольору, який може зникнути під час контакту з молекулами води, краще робити це спеціальним розріджувачем.
При цьому всі фахівці уточнили, що розведення та розчинення фарби – це 2 різні хімічні процеси, і тому розчинник і розріджувач являють собою 2 різні засоби. Спеціальний розріджувач для акрилів не тільки дозволяє досягти потрібної консистенції без втрати якості сприйняття кольору, але покращує розтікання і посилює адгезію, при цьому уповільнюючи її висихання.
Крім води та універсальних функціональних розріджувачів, існують також вузькоспеціалізовані засоби:
- що змінюють тільки консистенцію та/або додають (або ні) прозорості двох або трикомпонентні медіуми;
- продовжують час висихання ретардери;
- що додають глянцевості або надають матовості глютери;
- розріджувачі аерографічні для авто.
Якщо вам потрібно поліпшити ковзання фарби по ворсу пензля, скористайтеся порадою професійних декораторів – розбавляйте акрили для малювання фільтрованою водою, в яку додайте кілька крапель рідкого мила.
Як розбавити акрилові фарби?
Під час розведення акрилів дотримуйтесь наступних правил:
- Не додавайте багато розріджувача – зникне не тільки інтенсивність кольору, а й типові властивості, притаманні цьому виду фарби. Використовувати можна воду, краще фільтровану або дистильовану; спеціальний розріджувач (уважно прочитайте інструкцію); воду з малою кількістю рідкого мила.
- Розбавляйте той обсяг фарби, який потрібний для роботи, не більше.
- Виконуйте розведення поступово, не поспішаючи і в кілька етапів – раз-по-раз додавайте невеликий обсяг розріджувача, ретельно перемішуйте.
Після розведення протестуйте отриманий розчин на чернетці або в непомітному місці.
Чим розбавити густу акрилову фарбу?
Якщо акрилова емульсія сильно загуснула, її потрібно вже не розводити, а розчиняти. В якості розчинника засохлої фарби ми рекомендуємо Розчинник для акрилових продуктів з лінійки наших продуктів. Можна використовувати самостійно приготовлену суміш води та спирту (1:1). У деяких випадках допомагає горілка. Але краще купити готові спиртові розчинники.
Основні правила розчинення акрилів, такі ж як і при їх розведенні. Це – поетапність + додавання малих обсягів розчинника + ретельне вимішування.
Однак, якщо ви хочете розвести засохлу акрилову фарбу, то швидше за все нічого не вийде — якщо сталося повне висихання полімерної акрилової емульсії, реанімувати її неможливо.
Чим розвести акрилові фарби для малювання?
Фарби для малювання мають ті ж властивості, що й інші акрилові продукти, а це означає, що якщо ви давно не брали в руки пензлик, то може очікувати неприємний сюрприз. Але перш ніж викинути набір, спробуйте розчинити їх розчинником для акрилових фарб, оцтом, спиртом, уайт-спіритом, ацетоном, бензином, гасом.
Чим розводити акрили: висновок
Якщо у вашій родині вирішили почати малювати за номерами акриловими фарбами, то тепер ви знаєте як розвести акрилові фарби. Їх без проблем розбавляють водою. Але якщо акрилові фарби сильно загуснули, розвести їх можна тільки спеціальними хімічними розчинниками.
Не існує універсального розріджувача, що підходить для всіх ситуацій, проте якщо акрилові фарби сильно загуснули – розчинник для акрилових продуктів допоможе швидко та якісно реанімувати художні та декоративні фарби на акриловій основі, будівельні ґрунти та лаки, а також емалі для авто.
Експериментуйте, аналізуйте результати та виробляйте свій власний підхід до вибору розріджувачів для акрилових фарб!